Kültür Mahallesi, Ord. Prof. Dr. Sebastiana Lagona Cad. No: 20, D: 4 Aliağa / İzmir
Telefon
WhatsApp

Ortonixia Sistemleri

Ortonixia Sistemleri

Ortonixia Sistemleri

Onikokriptoz, genellikle batık ayak tırnağı olarak bildiğimiz şeydir. Yani, tırnağın kenarı deriye gömüldüğünde ve ağrı veya rahatsızlığa neden olduğunda. Bir aktivite yapıyor olmamız şart değil, istirahat halindeyken de bizi rahatsız edebiliyor. Genellikle ağrılıdır ve ciddi vakalarda zayıflatıcı olabilir. Risk faktörleri arasında travma, kilo değişiklikleri, kötü tırnak kesme tekniği ve hiperhidroz yer alır. Konservatif ve cerrahi tedaviler tarif edilmiştir ve tedavi seçimi hastanın komorbiditelerine, ciddiyetine ve ilişkili semptomlara bağlıdır. Olağan olan şey, başparmakta meydana gelmesi ve iki farklı sınıfa yol açmasıdır: yanal (en yaygın) ve ön (tırnak öne doğru enkarne olur).

Ortoniksi ne için kullanılır?

  • yaylı çelik tel. Bu, çivinin her iki ucuna sabitlenmiş iki kancadan, merkezi bir halkadan ve iki daldan oluşur. Dal ne kadar kısa olursa, her iki uca uygulanan basınç o kadar büyük olur. Bu, tırnakların kenarlarının tekrar enkarne olmasını engeller.
  • titanyum tel. Titanyum iplikler, bir miktar kompozit reçine ile tırnak plağına yapıştırılmıştır. Ve önceki durumda olduğu gibi aynı işlev gerçekleştirilir.
  • tırnak plakaları. Bu durumda, çiviye küçük bir yarı sert elastik tabaka yapıştırılır. Levha, tırnağın konumunu düzeltmek için baskı uygular ve elastik özelliklere sahip olduğundan, onu kaldırmaya ve değiştirmeye yardımcı olur.

Daha önce de söylediğimiz gibi ameliyathaneye girmemek için etkili tedavi ortoneksidir. Bu ilgilenir batık tırnakları düzeltmek, sanki oral ortodontiymiş gibi. Spesifik olarak amaç, düzleşme ile büyümeyi eski haline getirmektir. Her hastanın özelliğine göre uyarlamak için özel malzeme ve bilgi birikimi gerektiğinden, sadece ayak hastalıkları uzmanı tarafından uygulanabilen bir tekniktir.

Bu tedavi ağrısızdır, bu nedenle anestezi kullanılmasına gerek yoktur. Ayrıca normal hayatınıza devam edebilir ve hatta spor yapabilirsiniz. Tedavinin süresi, ciddiyeti dışında hastanın azim ve sabrına bağlı olacaktır. 

En yaygın türler, kullanılan tekniklere göre sınıflandırılır. Üç farklı teknik bulabiliriz:

Yeni bir yapışkanlı atel ile ayak hastalıkları uzmanlarının hastalar için ağrı ve rahatsızlığı hafifletmesi artık daha da kolay. Bu terapi sağlıklı tırnak büyümesini sağlar. Batık bir ayak tırnağını hemen kaldırarak, destek anında ağrı kesici ve dolayısıyla kendiliğinden iyileşme sağlayabilir. Yumuşak bir malzeme kullananlar da vardır, korse tüm tırnak şekillerinde ve ağrılı, deforme olmuş, kıvrımlı ve batık ayak tırnaklarının hemen hemen hepsinde kullanılabilir.