Kültür Mahallesi, Ord. Prof. Dr. Sebastiana Lagona Cad. No: 20, D: 4 Aliağa / İzmir
Telefon
WhatsApp

Sporcu Ayak Bakımı

Sporcu Ayak Bakımı

Sporcu Ayak Bakımı

Spor yapmanın ister amatör ister profesyonel düzeyde olsun sağlığa son derece iyi etkileri olsa da ayaklar için her zaman aynı şekilde iyi olmayabiliyor. Düzenli olarak spor yapan kişilerin ayak tabanlarını ayak mantarından ve siğillerden koruması, ayrıca ayakkabılarının sporu desteklediğinden emin olması adeta bir zorunluluk haline geliyor. 

Vücut ağırlığı koşulduğu zaman yaklaşık 3 katına çıkıyor, ayaklar da her adımda bu ekstra ağırlığın yükünü taşımaya başlıyor. Bu nedenle sporla ilgilenen kişilerin su toplaması, ayak mantarı, nasır ve ayak kokusu gibi sorunlarla karşı karşıya kalması söz konusu olabiliyor. Bununla birlikte bu sorunları önlemenin ya da tedavi etmenin de farklı pek çok yöntemi bulunuyor. 

Sporcular İçin Ayak Bakımının Önemi

Sporcular pek çok insandan daha fazla olacak şekilde gün içerisinde ayaklarını kullanıyorlar. Spor müsabakalarının yanı sıra antremanlarda da yaşadıkları yoğun temponun doğal getirileri olarak çeşitli ayak problemleri ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Tırnak batması, nasır, deri deformasyonları, mantar ve özlü nasır başta olmak üzere pek çok farklı şikayet ayak bakımına gerekli özenin gösterilmemesi sonucunda ortaya çıkabiliyor ve hızlı bir şekilde ilerleyerek kişinin yaşam konforunu son derece olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor.

Bu nedenle branş ayrımı yapılmaksızın sporcuların periyodik olarak ayak bakımlarını yaptırmaları önem taşıyor. Yaşanabilecek tırnak batması, deri deformasyonları, sertleşen deri dokuları, mantar enfeksiyonu gibi sorunların önüne düzenli ayak bakımı uygulamaları ile geçilme ihtimali bulunuyor. Sporcuların ayaklarının normale kıyasla daha fazla terlemesi, uzun saatler ayakta durmak zorunda olmaları ve ayaklarının uzun süre havasız kalması deri ve tırnak hastalıkları riskinin artmasında önemli rol oynuyor. Bu tür faktörlerden dolayı sporcuların ayak bakımlarına gerekenden fazla özen göstermesi ve bu alanda uzman bir podologdan hizmet almaları ayak sağlığının korunmasındaki en önemli konulardan biri olarak kabul ediliyor.